Způsoby uchycení čepu

 

 

Pevná    http://www.e-taznezarizeni.cz/soubory/pevna.jpg– čep je k nosníku tažného zařízení přivařen. Tento systém se vyskytuje již jen pro některá starší vozidla.

2šrouby  tažné zařízení SVC Bajonet – čep je uchycen dvěma šrouby ze strany. V případě, že čep zakrývá SPZ, musí být tento čep demontován pokud není připojen přívěs. (jestliže nezakrývá SPZ není nutno jej demontovat). Pokud je vozidlo vybaveno parkovacími senzory, může být tímto čepem narušena jejich činnost.

 

Bajonet  http://www.e-taznezarizeni.cz/soubory/octavia_baj.jpg - jednoduchý systém demontáže kulového čepu bez použití nářadí (SVC). Po demontování čepu zůstává na vozidle upínací mechanizmus. Výhodou je rychlost montáže a demontáže kulového čepu z vozu. Tento systém je doporučen pro vozidla, kde by čep překrýval SPZ, nebo bránil funkci parkovacích senzorů. Čep není vybaven zámkem – čep není možno z vozu sejmout, pokud je připojen přívěs. Dle platné vyhlášky je nutno tento čep demontovat, pokud není připojen přívěs.

 

SVMAT-3 http://www.e-taznezarizeni.cz/soubory/svm3.jpg - Vertikální automatický beznářaďový systém (SVC). Po sejmutí čepu není na vozidle patrné, že je vybaveno tažným zařízením – zachován původní vzhled vozidla, nezměněn zadní nájezdový úhel. Čep je vybaven zámkem. Dle platné vyhlášky je nutno tento čep demontovat, pokud není připojen přívěs.

 

 

Přírubový  http://www.e-taznezarizeni.cz/soubory/priruba1.jpg -  tento systém je použit většinou pro užitková a terénní vozidla. „PŘÍRUBOVÝ S“ má možnost výškového nastavení v závislosti na zatížení vozidla

 

Bajonet Bhttp://www.e-taznezarizeni.cz/soubory/bajonet_b1.jpg - Horizontální automatický beznářaďový systémem (Bosal). Čep je vybaven zámkem. Dle platné vyhlášky je nutno tento čep demontovat, pokud není připojen přívěs.

 

Bajonet B2 http://www.e-taznezarizeni.cz/soubory/bajb2.jpg - Vertikální automatický beznářaďový systém (Bosal). Po sejmutí čepu není na vozidle patrné, že je vybaveno tažným zařízením – zachován původní vzhled vozidla, nezměněn zadní nájezdový úhel. Čep je vybaven zámkem. Dle platné vyhlášky je nutno tento čep demontovat, pokud není připojen přívěs.